Fotolõuendist

Hans-Markus Antson, fotolõuend, premium satiin

Hans-Markus Antson, fotolõuend, premium satiin

Fotolõuend on toode, mida Minu Prindis valmib arvulistel kahtlemata kõige rohkem. Seoses sellega puutun kokku lõuendi teemal paljude erinevate küsimustega. Täiesti võimalik, et puudutan siin mõnda küsimust, mis Sulle ka huvi pakub.

Ma ei hakka tegema nägu, nagu fotolõuendite pakkujaid ei oleks palju. On küll. Pakutakse väga erineva hinna ja kvaliteediga kaupa, nagu ilmselt enamustel aladel tegelikult. Aga mis on fotolõuendil ja fotolõuendil vahet? Osad tootjad kirjeldavad materjale jms. oma lehel, osad mitte. Info on üldiselt selline subjektiivne, millega otseselt eri valmistajate vahel on raske reaalselt võrdlust tekitada.

Aga asja juurde. Fotolõuend on puidust alusraamile pingutatud lõuendikangas, lõuendikangale on trükitud foto tindiprineteriga.

Alustame lõuendi alusraamist. Tänapäeval on elementaarne, et see on valmistatud liimpuidust ja alusraamil on pingutuskiilud. Nende abil saab pildi raamil kenasti pingule ja vajadusel saab pilti hiljem veel pingutada, kui lõuendikangas ajapikku välja venib. Näiteks minu kogemuse põhjal venivad hiljem välja pigem 100% puuvilla baasil lõuendikangad. Minul on kasutusel praegu ainult polüestri ja puuvilla segust kangad, sellistel on järel venimise ja samas algse raamile pingutamise omadused kõige paremini tasakaalus. See ei ole lõplik tõde, lihtsalt minu ligemale 6 aastat kogemust. Pikemate külgede puhul peaksid lõuendi alusraamil olema sees ka tugipuud, et raam ei vajuks läbi. Näiteks minul on üle 150 cm küljega lõuendil lausa 2 tugipuud. Lihtsalt kindluse mõttes. Korralikult alusraamile pingutatud lõuend on sile, ühtlane ja nagu trumm (mitte päris nii pingul, aga siiski korralikult pinges).

Järgmisena vaatame lõuendikangast. See on peamine asi, mis teeb vahe sisse hinnas ja tulemuses.

Foto trüki jaoks mõeldud lõuendikangaid võiks jagada kolmeks – matt, satiin ja läikiv. Matt on täiesti mati pinnaga, satiin on õrna läikega ja läikiv on tugevama läikega. Valmistajad nimetavad kohati läikivat kangast ka satiiniks, eks see nende vaheline piir on selline hägune ka. Mina räägin siin matist ja satiin lõuendist, aga satiini kohta käiv sobib enam vähem ka läikiva lõuendi kohta.

Matt lõuend on täiesti mati pinnaga. Üldiselt ilma näidiseid vaatamata eelistaks enamus inimesi just seda. Sõna läige ja satiin kardetakse. Siin ongi minu ülesanne asja natuke lähemalt seletada. Matile lõuendile trükitud pilt on alati õrnem kui satiin lõuendil. Heledama pildi puhul ei ole see üldiselt probleemiks. Aga kui me võtaksime näiteks mustal taustal pildi, siis mati lõuendi puhul jääb iga näpujälg ja kraaps pildil kohe näha.  Esimesena saavad kannatada pildi nurgad. Samuti võib pilt määrida ka näppe ja seina. Olen proovinud päris paljusid matte lõuendeid, tuntud ja tundmatute tootjate omasid, odavaid ja kalleid – vahet ei ole, must värv ja matt lõuend on ikkagi väga õrn. Seega selliste piltide puhul soovitan alati satiin lõuendit kasutada. Üks võimalus oleks matt lõuend üle lakkida mati lakiga. Tegelikult vahepeal kasutasingi seda varianti, aga siiski loobusin sellest. Esiteks on see aeganõudev ja suhteliselt kallis, ideaalset tulemust on raske saada ja vastupidavuse suhtes on tulemus ikkagi heal juhul võrreldav satiin lõuendi vastupidavusega (lakkimata satiin lõuend). Ühesõnaga, loobusin sellest.

Satiin lõuend on õrnalt läikiva pinnaga lõuend. Selle peal on trükitud pind märgatavalt vastupidavam. Erinevatel lõuenditel on siin ka muidugi vahe sees, aga laias laastus on nii. Võrreldes mati lõuendiga, on värvid pisut kontrastsemad, must on mustem. Õrn läige annab pildile natuke särtsu juurde ka ja peale näidiste vaatamist on nii mõnigi mati lõuendi soovija oma otsust muutnud. Satiin lõuendi läige võib olla segav, kui pilt on näiteks akna kõrval, aknaga risti oleval seinal – siis mõne nurga alt vaadates on pildi vaatlemine häiritud. Aga muidugi oma silm on kuningas – kui soovid satiin lõuendi läiget testida, saad tulla ja võtta Minu Prindi kontorist omale väikese lõuendi näidistrüki ja ise proovida.  Sest tegelikult on minu ja Sinu soov täpselt ühesugune, et saaksid oma pilti nautida 🙂

Laias laastus on mati pinnaga lõuendikangad odavamad ja satiin pinnaga kallimad. Mõlemad varieeruvad väga laial skaalal ja kallimad matid lõuendid on kindlasti kallimad, kui odavad satiin lõuendid. Aga milles on vahed?

Liigselt detailidesse laskumata on kallimad kangad ajale vastupidavamad, 100 ja rohkem aastat. Odavamad ei ole päris nii pikaks ajaks mõeldud, aga kui pildid ei ole otseselt päikese käes, peavad need ka aastakümneid vastu. Nii et väga muretseda ei ole vaja. Veel on tihtipeale kallimatel lõuenditel avaram värviruum. See tähendab, et erksamaid värve saab täpsemini trükkida, varjualade detailid tulevad paremini välja jne.

See, kui täpsed tulevad värvid, sõltub mitmest asjast. Esiteks printerist – mida rohkemate värvidega printer, seda suuremat hulka eri toone suudab printer teoreetiliselt printida. Teoreetiliselt sellepärast, et kogu värvide hulga ära kasutamiseks peab printer olema täpselt seadistatud (kalibreeritud). Ja samuti sõltub täpsus kasutatavast lõuendikangast.

Nagu ma varem juba mainisin, siis minu siiras soov on teha Sulle pilt nii, et tulemus oleks nii hinna poolest kui ka visuaalselt just selline, nagu vaja. Sellepärast pakun erinevaid lõuendikangaid. Tavaline matt ja satiin lõuend ja nõudlikumale kliendile premium satiin ja premium matt.

Tavaline matt ja satiin on enamuste piltide jaoks vägagi piisavad, umbes sarnaseid materjale kasutavad paljud lõuendite valmistajad. Ja seejuures on nende hind väga hea. Näiteks 90×60 cm valmis fotolõuendi hind on ainult 38 eurot.

Aga kui on soov kõige parema järgi, on mul valikus premium matt ja premium satiin lõuend. Mõlemal on eriti suur värviruum ja väga täpsed värvid. See konkreetne matt lõuendikangas võlus mind eriti sügava musta värvi ja hea varjualade trüki detailsuse poolest. Nii head tulemust ei ole ma ühelgi teisel matil lõuendikangal näinud. Minu kasutatava premium satiin lõuendikanga puhul jäi mulle kohe silma kaks asja (lisaks muidugi väga avarale värviruumile) – see on kõikidest lõuenditest, mida olen kasutanud, kõige vastupidavama pinnaga (ka võrdluses lakitud lõuenditega) ja teine – võrreldes teiste satiin lõuenditega on see üsnagi vähe läikiv.

Väike kokkuvõte:

  • Koduseinale või soodsama hinnaga müügiks vali tavaline matt või satiin lõuend.
  • Piiratud eelarvega näituseks vali tavaline matt või satiin lõuend
  • Kui oled fotograaf ja müüd oma töid korraliku hinnaga – vali premium satiin lõuend
  • Korraldad näitust ja eelarve võimaldab – vali premium matt (võid küsida ka piltide lakkimist) või premium satiin lõuend.
  • Heledam või tavaline pilt – võid valida nii mati kui satiin pinnaga lõuendi vahel. Pea meeles, et satiin pinnaga pilt on vastupidavam.
  • Tumeda või musta taustaga pilt (nt öö pilt või stuudios musta või tumeda taustaga pilt) – valis satiin pinnaga lõuend.

Selline väike arutelu lõuendiga seotud teemadel, millega ma väga tihedalt kokku puutun.

Siin on Minu Prindi fotolõuendite teemaline lehekülg.

Ja siin saad tutvud fotolõuendite hindadega.